French Press rehber-01-01.jpg

French Press Nasıl Demlenir?

3.30 - 4 DK

          French Press’i sıcak su ile durulayıp ısıtıyoruz. İç haznesini kuruladıktan sonra, merkeze kalın ayarda öğütülmüş kahvemizi koyuyoruz ve yanlardan kibar darbelerle kahve tabanını düzlüyoruz.

          Kahve miktarının iki katı kadar suyu, oval ve narin hareketlerle merkezden başlayarak döküyoruz. Bir çubuk yardımıyla kahveyi karıştırıp bütün kahve tanelerinin ıslandığına emin oluyoruz. 30 saniye sürecek bu ön demleme aşamasından sonra, kalan su miktarının tamamını tek seferde ekliyoruz. Yine bir çubuk yardımıyla bütün kahveyi karıştırıyoruz. Ardından French Press’in filtresini (üst kapağını) kibarca yerleştiriyoruz. Henüz filtreyi aşağıya bastırmamalıyız. İdeal demleme süresi dolduğunda, mümkün olduğunca sabit bir kuvvetle filtreyi aşağıya doğru bastırmaya başlıyoruz. Filtre, kahve tanelerini French Press’in alt kısmına hapsettiğinde kahvemiz hazır demektir. Hızlı bir şekilde içeceğimiz bardağa servis edip, afiyetle yudumluyoruz.

          

          Tavsiye edilen oranlar: 1gr kahveye,

11-13 gr arası su (90-96 derece)

Gerekli Malzemeler

  • French Press

  • Kalın Ayarda Öğütülmüş Kahve

  • 90-96 Derecelerde Sıcak Su

  • Karıştırıcı Çubuk

  • Tartı 

  • Kronometre

Örnek Demleme: (20 gr kahve – 240 gr su)

Başlangıçta 40 ml su ekliyoruz, 30. saniyede 200 ml su ekliyoruz. Demlemenin bitişi için ideal süreyi bekliyoruz.

Önemli Noktalar

* Demlemeye başlamadan önce sıcak suyla duruladığımız French Press'i kurutmayı unutmuyoruz. Nemli veya ıslak kalmış bir hazneye kahveyi koymak, bizim istediğimiz zamandan önce demlemeyi başlatıp, demlemenin kalitesini düşürecektir. 

* Demlemenin son aşamasında French Press'imize basınç uygularken kahvemizin öğütme ayarının doğruluğu hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Eğer çok kolay bastırabiliyorsak kahve gereğinden fazla kalın öğütülmüştür, eğer basınç uygulamak çok zor ise kahvemizi gerektiğinden ince öğütmüşüz demektir.

* Demleme bittiğinde kahvemizi hızlı bir şekilde servis etmek önemli, aksi takdirde demleme devam edip ortaya acı ve hoş olmayan tatlar çıkaracaktır.

**Rehberimizde yazan bütün teknikler, zamanlamalar ve oranlar sadece size bir başlangıç noktası vermek için deneyimlerimizden ve genel kurallardan yola çıkılarak hazırlanmıştır. Günün sonunda kendiniz için en uygun oranları ve teknikleri, deneyerek ve deneyimleyerek siz bulacaksınız. Bu maceranızda yanınızda olmaktan mutluluk duyarız.