Chemex 

Nasıl Demlenir?

3.30 - 4 DK

          Chemex’e filtreyi, 3’lü tarafı kanala gelecek şekilde, yerleştirip sıcak su ile filtreyi ıslatıyoruz. İçindeki suyu filtreyi çıkarmadan kanaldan boşaltıyoruz. Filtrenin muntazam bir şekilde duvarlara yapıştığına emin oluyoruz.  Chemex’in merkezine orta - kalın ayarda öğütülmüş kahvemizi koyuyoruz ve alttan kibar darbelerle kahve tabanını düzlüyoruz. 

          Kahve miktarının iki katı kadar suyu, oval ve narin hareketlerle merkezden başlayarak döküyoruz. Bu aşamada Chemex'in gövdesinden tutup yumuşak bir şekilde yuvarlaklar çizerek bütün kahve tanelerenin ıslandığından emin oluyoruz. 30 saniye sürecek bu ön demleme aşamasından sonra kalan su miktarını üçe bölüp, 0.30, 1.10, 1.40 saniyelerde aynı yöntemle suyu eklemeye devam ediyoruz. Demlemeyi toplamda 3.45-4.30 dakika arasında bitirdikten sonra afiyetle kahvemizi yudumluyoruz.

          Tavsiye edilen oranlar: 1gr kahveye,

15-17 gr arası su (90-96 derece)

Gerekli Malzemeler

  • Chemex

  • Chemex Filtresi

  • Orta - Kalın Ayarda Öğütülmüş Kahve

  • 90-96 Derecelerde Sıcak Su

  • İnce Uçlu Kettle

  • Tartı 

  • Kronometre

Su Döküş Şeması

Örnek Demleme: (20 gr kahve – 320 gr su)

Başlangıçta 40 ml su ekliyoruz, 30. saniyede 100 ml su ekliyoruz, 70. saniyede 90 ml su ekliyoruz, 100. saniyede 90 ml su ekliyoruz. Ardından süzülmesini bekliyoruz.

Önemli Noktalar

* Demleme esnasında su döküşleriniz narin ve istikrarlı olmalıdır. Sürekli merkezden veya çok dışlara çıkıp filtreye gelecek şekilde su dökmemenizi tavsiye ederiz. Aksi takdirde ekstraksiyon problemi yaşayabilirsiniz ve kahvenin potansiyeli eksik kalmış olur. 

* Demlemeye başlamadan önce filtreyi ıslatmak, kağıt tatlarından kurtulmak ve bütün sistemi ısıtmak için önemlidir. 

* Tavsiye edilen süreleri tutturamamanız halinde kahvenizin öğütme ayarı ile oynamanız sizi doğru yere götürecektir. Demlemeler uzun sürüyorsa kahveniz gereğinden fazla ince öğütülmüştür, kısa sürüyor ise gereğinden fazla kalın öğütülmüştür.

**Rehberimizde yazan bütün teknikler, zamanlamalar ve oranlar sadece size bir başlangıç noktası vermek için deneyimlerimizden ve genel kurallardan yola çıkılarak hazırlanmıştır. Günün sonunda kendiniz için en uygun oranları ve teknikleri, deneyerek ve deneyimleyerek siz bulacaksınız. Bu maceranızda yanınızda olmaktan mutluluk duyarız.