aeropress_rehber_çizim-01-01.jpg

Aeropress

Nasıl Demlenir?

1.15 - 1.45 DK

          Aeropress’in alt kapağını çıkarıp filtreyi yerleştiriyoruz. Ardından sıcak su ile filtreyi ve Aeropress’in iç kısmını duruluyoruz. Filtrenin muntazam bir şekilde kapağa yapıştığına emin oluyoruz. Aeropress’i aşağıdaki çizimde gördüğünüz gibi ters çevirip hazırlıyoruz. Merkeze ince – orta ayarda öğütülmüş kahvemizi, Aeropress hunisi yardımıyla koyuyoruz ve yanlardan kibar darbelerle kahve tabanını düzlüyoruz. Demlemeyi toplamda 1.30-2.00 dakika arasında bitirmeyi hedefliyoruz.

          Kahve miktarının iki katı kadar suyu, oval ve narin hareketlerle merkezden başlayarak döküyoruz. Bir çubuk yardımıyla kahveyi karıştırıp bütün kahve tanelerinin ıslandığına emin oluyoruz. 30 saniye sürecek bu ön demleme aşamasından sonra, kalan su miktarının tamamını tek seferde ekliyoruz. Birinci dakikada son bir kez daha karıştırıp, ıslattığımız filtreyle kapağı takıyoruz. Ardından Aeropress’i alıp alt haznenin üstüne ters çevirip, mümkün olduğunca sabit bir kuvvetle aşağıya doğru bastırmaya başlıyoruz. “Tısss” sesini duyduğumuzda da kahvemiz hazır demektir, afiyetle yudumluyoruz.

          Tavsiye edilen oranlar: 1gr kahveye,

11 - 13 gr arası su (90-96 derece)

Gerekli Malzemeler

  • Aeropress

  • Aeropress Filtresi

  • Alt Hazne (Bardak veya Kupada Olabilir)

  • Aeropress Hunisi

  • Karıştırıcı Çubuk

  • İnce - Orta Ayarda Öğütülmüş Kahve

  • 90-96 Derecelerde Sıcak Su

  • Tartı 

  • Kronometre

ters aeropress rehber-01.jpg

Ters Çevirdiğimiz 

Aeropress

Örnek Demleme: (20 gr kahve – 240 gr su)

Başlangıçta 40 ml su ekliyoruz, 30. saniyede 200 ml su ekliyoruz. Demlemenin bitişi için ideal süreyi bekliyoruz.

Önemli Noktalar

* Demlemeye başlamadan önce sıcak suyla duruladığımız Aeropress'i kurutmayı unutmuyoruz. Nemli veya ıslak kalmış bir hazneye kahveyi koymak, bizim istediğimiz zamandan önce demlemeyi başlatıp, demlemenin kalitesini düşürecektir. Aynı zamanda kuru olması Aeropress'in sızdırmazlığı için önemlidir.

* Filtreyi ıslatırken sıcak suyu yavaş dökmenizi tavsiye ederiz, aksi halde elinizi yakabilirsiniz.

* Kahveyi Aeropress'e koyarken huni kullanmak işinizi kolaylaştırıcaktır. Kapağı taktığımız bölümlere kahve dökülmemeli, aksi takdirde ideal basıncı yakalamayız, ayrıca kahve dışarı dökülebilir.

* Demlemenin son aşamasında Aeropress'imize basınç uygularken kahvemizin öğütme ayarının doğruluğu hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Eğer çok kolay bastırabiliyorsak kahve gereğinden fazla kalın öğütülmüştür, eğer basınç uygulamak çok zor ise kahvemizi gerektiğinden ince öğütmüşüz demektir.

**Rehberimizde yazan bütün teknikler, zamanlamalar ve oranlar sadece size bir başlangıç noktası vermek için deneyimlerimizden ve genel kurallardan yola çıkılarak hazırlanmıştır. Günün sonunda kendiniz için en uygun oranları ve teknikleri, deneyerek ve deneyimleyerek siz bulacaksınız. Bu maceranızda yanınızda olmaktan mutluluk duyarız.